Мошу-2022: Різдво в Орлівці відсвяткують, але за іншим графіком

Цей обряд внесено до Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини.

АЛГОРИТМ СВЯТА

Цього року у традиційне святкування Різдва у селі Орлівка, яке триває 24-25 грудня та не змінювалося десятиліттями, буде внесено зміни.

– З цього питання у селі Орлівка ми провели громадські слухання, – повідомив міський голова Ігор Плєхов. – Оскільки через село Орлівка проходить траса М-15 і рух нею великовантажного транспорту став інтенсивнішим, ми попросили колядників не зупиняти машини і не співати для далекобійників колядки. Тим більше, що проїжджі, які не в курсі місцевих подій, завжди шоковані і маскою Мошу, і наполегливими хлопцями у військових формах. Діти погодилися з тим, що колядувати на трасі цього року не варто. Також знайшли розуміння і у питанні дотримання комендантської години.

Нагадаємо, що обряд Мошу починається в Орлівці ввечері 24 грудня, коли дві колядуючі групи зустрічаються у старому центрі села, після чого розбігаються вулицями – колядувати у кожному будинку. Це триває всю ніч до ранку. Приблизно до дев'ятої години Мошу зустрічаються у сучасному центрі села, де й проходить головне дійство.

— Оскільки нині в Україні з 23:00 і до 5 години ранку діє комендантська година, хлопці погодилися з тим, що вночі колядувати не варто, — розповідає подробиці староста села Михайло Кіронакі. – Домовилися, що 24 грудня колядувати розпочнуть з 12:00 та завершать до 22:00 години. Вже вранці 25 грудня всі учасники обряду на чолі з Мошою продовжать свято з 8:00 – і далі за традицією.

ФОРМА УЧАСНИКІВ ОБРЯДУ

Уважно буде розглянуто питання форми учасників обряду. Як відомо, за традицією одна група колядників одягається у чорну морську форму, інша – у камуфляж. Ця форма, яка залишалася у хлопців після термінової служби в армії, зберігалася у шафах роками – спеціально для святкування Різдва. Деякі хлопці використовують зразки форми ще радянських часів – і на такі деталі ніхто ніколи не звертав уваги. Цього року перед святом всю форму буде перевірено – щоб не було шевронів та інших нашивок із символікою країни-агресора.

— Коли ми обговорювали, як проводитимемо свято, думки були різні, але знайшли спільне рішення. Ми вважаємо, що свято обов'язково треба провести: традиція не повинна перериватися навіть у період воєнного стану, – каже Михайло Кіронакі.

НЕВДАЧНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ

Нагадаємо, що минулого року відділ культури вперше спробував додати до традиційного святкування Різдва в Орлівці фестиваль «Florile Dalbe». У село Орлівка з'їхалися фольклорно-обрядові колективи всіх сіл Ренійської громади та міста Рені, які виступили просто неба відразу після завершення обряду Мошу. Але якщо спочатку глядачі ще були, то на завершення фестивалю більшість людей уже розійшлася. Традиція є традицією: в Орлівці після обряду сім'ї поспішають додому, бо на обід приходять у гості куми, і треба їх зустрічати (або самим піти у гості).

За словами начальника відділу культури Антоніни Асаржі, цього року «Florile Dalbe» не поєднують зі святом орловчан:

— Ми дійшли висновку, що святкування Різдва в Орлівці таки має залишитися своєрідним та унікальним, нічого додавати не треба, – сказала Антоніна Петрівна.

ОЦІНКА НА ДЕРЖАВНОМУ РІВНІ

У липні 2022 року Міністерство культури та інформаційної політики розширило Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України на 21 новий елемент. У цьому переліку тепер і Різдвяний обряд « Мошу „ (обряд чоловічої коляди).

“Внесені до Національного списку елементи нематеріальної культурної спадщини репрезентують практично всю Україну. І це дуже важливо, оскільки свідчить про незламність української культури та її життєздатність, незважаючи на всі спроби російського агресора знищити нашу ідентичність”, — наголосив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Наукове пояснення обряду Мошу дав в ексклюзивному інтерв'ю автору цих рядків історик, етнолог, антрополог, професор кафедри археології та етнології ОНУ ім. Мечникова Олександр Пригарін.

МОШУ В НАШІЙ ХРОНІЦІ

Чим відрізняється святкування Різдва в Орлівці від аналогічного свята за участю Мошу в сусідньому селі Новосільське, читайте у нашому дослідженні «Шість основних відмінностей Різдва у селах Орлівка та Новосільське».

Унікальна нічна зйомка свята, яка через комендантську годину цього року не відбудеться, відображена в репортажі на каналі «Новини Рені»: згадайте, як це було:

Які національні страви готують у Орлівці на Різдво та які випробування проходять учасники обряду – у репортажі на каналі «Новини Рені»:

Всю частину обряду, що виконується вранці 25 грудня, можна побачити у репортажі:

«Новини Рені» — це наша яскрава історія!

Антоніна БОНДАРЕВА

 

Понравилась статья? Поделитесь с друзьями!

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.