Готуймось до ЗНО-2021

Випускники повинні бути готові до чотирьох сценаріїв проведення зовнішнього оцінювання. Що потрібно знати випускникам та батькам?

Незважаючи на те, що закінчується тільки перший семестр навчального року, в загальноосвітніх установах Ренійської громади ведеться велика підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року. Вже є всі нормативні документи, також розроблений календар проведення ЗНО, проте, беручи до уваги епідеміологічну ситуацію, випускники повинні бути готові до чотирьох сценаріїв проведення зовнішнього оцінювання.

Наразі триває обговорення цих сценаріїв. Один з них — це класичний, який існує з 2008 року. Але пропонуються ще й інші варіанти, коли державна підсумкова атестація, яка зараз складається у формі незалежного оцінювання, може бути складена безпосередньо в установі освіти, не у формі ЗНО. І ще два варіанти розглядаються Верховною Радою. Тобто йде обговорення, і  я думаю, що з початку 2021 року ми матимемо остаточний варіант проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Але вже сьогодні ми знаємо, з яких предметів буде складатися ЗНО та у якій формі воно буде проходити.

З особливостей тестування хотіла б виділити складання базових предметів — української мови та української мови і літератури — окремо. Викладання ще одного базового предмета — математики — є дворівневим: стандартне і профільне. Зазначу, що перше не передбачає вступу до вищих навчальних закладів. Однак випускники, які вивчали математику на рівні стандарту, мають можливість обрати тести профільного рівня і тоді ці іспити будуть зараховані при вступі до вузів.

Враховуючи вищезазначене, я б  рекомендувала дуже ретельно підійти до відбору своїх предметів і дуже добре вивчити правила вступу до вищих навчальних закладів. Треба звернути увагу на те, що за однією обраною спеціальністю потрібний результат тесту тільки з української мови, то по інший — і з мови, і з літератури. Тому, перш ніж йти на реєстрацію, необхідно ознайомитися з умовами та правилами вступу до ВНЗ та визначитися з предметами, які будуть обрані  для ВНЗ і майбутньої спеціальності.

Також особливістю є те, що можливо буде здавати не чотири предмети, а п'ять — за вибором випускника. З чотирьох предметів, це українська мова і література, математика, історія або іноземна мова, три обов'язкові. Четвертий предмет — за бажанням з цього переліку.

На 2021 рік календар  ЗНО складено таким чином, що оцінювання розпочнеться з хімії — 21 травня. Потім йдуть іноземні мови, які вивчає мала кількість випускників, такі, як французька та іспанська. На складання англійської мови відведений окремий день. Математику, згідно з календарем, складатимуть 28 травня, українську мову або українську мову і літературу — 1 червня (складаються в один день). Історію України — 4 червня, ну і далі фізика, біологія та географія. Завершиться тестування 15 червня іспитом з географії.

У минулі роки зовнішнє незалежне оцінювання починалося  базовими предметами — українська мова, математика. Можливо цьогорічний календар ЗНО буде зручнішим для якісної підготовки з базових предметів.

Що стосується іноземних мов, вже два роки поспіль наші випускники не обирають французьку і німецьку, хоча в школах громади вони вивчаються, а віддають перевагу англійській. І з кожним роком все більше і більше охочих проходити цей іспит. Може ще й тому, що англійська мова зараз є обов'язковою у безлічі ВНЗ.

Де буде проходити зовнішнє незалежне оцінювання?

Традиційно в Одесі та Ізмаїлі. Зокрема, тест з іноземних мови та хімії випускники будуть складати в Одесі. Основна частина іспитів буде проходити в Ізмаїлі. До середини квітня 2021 року буде визначена та затверджена мережа пункти тестування, але вже відомо, що практично усі предмети наші випускники будуть складати в Ізмаїлі. Ми будемо домагатися, щоб дозволили відкрити пункт тестування й у нас, але для цього є окремі умови: в пункті тестування необхідно не менше 250 випускників.  У минулому році нам пішли назустріч та дозволили  відкриття пункту тестування. Випускники нашого району склали іспит з української мови та літератури на базі Ренійської гімназії і це було позитивно, оскільки  знизилися  фінансові витрати  на перевезення до пунктів тестування, яке було здійснене за рахунок районного бюджету.

Тепер про реєстрацію на ЗНО. Вона починається вже 5 лютого 2021 року. У зв'язку з цим хотілося б попередити батьків і нагадати їм, що потрібно поквапитися з отриманням паспортних документів випускників, тому що багато хто залишає це на останній момент, а реєстрація передбачає мати копії паспортних документів і правильно оформлену заяву. Ми всім допомагаємо укласти пакет реєстраційних документів, це відбувається безпосередньо у школах, але усі документи і заява перевіряються безпосередньо випускником. У разі допущення помилки,  можливо буде внести поправки трохи пізніше, але все ж бажано щоб документи з самого початку були підготовлені вірно. В іншому випадку доведеться перереєструватися, на що буде потрібен час і можливо банально не встигнути до початку тестування.

Зараз вже починається реєстрація на пробне тестування, яке я б дуже радила пройти. Воно буде проходити 10 квітня 2021 року. Пробне ЗНО ми називаємо генеральною репетицією перед основною сесією. В ході пробного тестування можна буде  ознайомитися з процедурою проведення ЗНО, переглянути зошити та бланки відповідей, в якому форматі вони оформлені, перевірити час, чи вистачає його, щоб виконати усі види роботи. Це дуже важливо і з психологічної точки зору, оскільки дозволить випускникам адаптуватися до незнайомих обставин і вже безпосередньо на основному ЗНО вони будуть менше хвилюватися.

Батьків цікавить, чи є пробне тестування платним? Так, воно платне і завжди було таким. Після закінчення минулого навчального року через епідеміологічну ситуацію пробне тестування не здійснювалося і гроші були повернуті випускникам. Як буде проходити цього разу — онлайн або у якомусь іншому форматі — ми ще не знаємо. Зараз вирішується питання про суму оплати і, думаю, найближчим часом ми будемо вже її знати.

На усі питання, пов'язані з проведенням зовнішнього незалежного оцінювання, в одній публікації відповісти неможливо. Як правило, їх виникає дуже багато і відповіді на них можна знайти безпосередньо у школах. Кожна школа  формує інформаційні куточки для випускників, вони постійно оновлюються. Класні керівники проводять дуже велику роз'яснювальну роботу серед батьків та випускників. Крім того, будь-яку інформацію випускники та їхні батьки можуть дізнатися безпосередньо у нашому комунальному закладі.
 

 

Людмила ПОТРІБНА,

директор КУ «Районний центр з обслуговування закладів та установ освіти»

Понравилась статья? Поделитесь с друзьями!

Ваш адрес email не будет опубликован.