«Смак у радіації є…» — ліквідатор Павло Самоха
Напередодні 14 грудня, коли в Україні відзначався день ліквідатора, до Рені прибули дві нагороди для тих, хто в 1986 році закривав собою людство від наслідків вибуху на Чорнобильській атомної електростанції.
За мужність та героїзм Золоту зірку «Герой Чорнобиля» вручено Петру Миколайовичу Мургочу.
Знак народної почесті «Чорнобильський хрест» передано Анатолію Георгійовичу Бахарєву.
Ліквідаторів, які проживають у місті Рені, було запрошено на зустріч за чашкою чаю до кабінету міського голови. Тут вони мали можливість ще раз згадати про свою роботу у зонах радіаційного забруднення.
— Особливо страшно було заходити до Прип'яті, до міста, де стоять покинуті будинки, — згадував ліквідатор третьої категорії Микола Панов. – Кам'яна пустеля – страшне видовище. Усі села в окрузі теж порожні, хіба старенька бабуся десь залишилася доживати свої дні.
— От кажуть, що радіація не має ні смаку, ні запаху. Насправді смак є – начебто міддю надихався, ось таке відчуття, – згадував ліквідатор 2 категорії Павло Самоха. – Працювали помалу, дозиметристи розраховували, скільки часу можна працювати на об'єкті. А 1987 року вийшов указ: усіх, кому немає 32 років та двох дітей, не залучати до робіт.
Однак у перший період, коли масштаб аварії ще не був встановлений, коли багато хто ще не розуміли всіх загроз, працювали, що називається на знос.
Ліквідатор першої категорії Петро Мургоч, який був покликаний на ліквідацію наслідків аварії 6 травня 1986 року, розповів про те, що йому вдалося зберегти та взяти із собою індивідуальний накопичувальний дозиметр. Цей прилад показує, що доза отриманого нашим земляком опромінення перевищує допустиму межу майже вдвічі.
— У документах же написали норму, бо за її перевищення керівництво могло потрапити під трибунал, — розповідає Петро Мургоч, який після повернення додому за станом здоров'я вже не міг працювати і згодом отримав групу інвалідності.
Ліквідатори наголосили, що в умовах широкомасштабної війни треба зробити все можливе, щоб не допустити застосування ядерної зброї.
Докладніше про зустріч ліквідаторів – у репортажі на каналі «Новини Рені».
Антоніна БОНДАРЕВА
Понравилась статья? Поделитесь с друзьями!