Як підготуватися до опалювального сезону?

Буржуйка, грубка, електрокамін: як обладнати та користуватись.

На порозі зими ворог цілеспрямовано знищує у містах України об'єкти інфраструктури – котельні, підстанції. Сьогодні кожна сім'я думає над тим, як зимуватиме, якщо виникнуть перебої з електроенергією та газом? Як опалити свою квартиру, свій будинок?

Пам’ятайте: у пошуках альтернативи питання номер один – це безпека! Нещодавно, 17 жовтня поточного року в місті Ізмаїл чадним газом отруїлася сім'я – мати та троє її дітей 9-ти, 12-ти та 15-ти років. Причина – неправильна експлуатація печі.

Як не допустити трагедії?

Про заходи безпеки при альтернативному опаленні ми попросили розповісти начальника Ренійської 31-ї ДПРЧ Валентина Салі.

-Валентине, ви і ваші товариші по службі узимку неодноразово ставали свідками трагедій…

— Так. Торік, наприклад, у місті Рені згоріла самотня людина похилого віку – вона впала на електрокамін і не змогла піднятися… Ми виносили з задимленого приміщення лежачу хвору (відбулося замикання електропроводки), її госпіталізувала  з отруєнням чадним газом «швидка допомога». Ми постійно розповідаємо жителям Ренійської громади про правила пожежної безпеки – і дуже хочеться, щоб нас почули.

 

БУРЖУЙКИ

-У роки Другої світової війни, у повоєнний час для обігріву та приготування їжі активно використовували буржуйки. І сьогодні багато хто знову про них згадує, але ж реалії інші. Валентине, чи має право власник квартири в багатоповерховому будинку встановити для обігріву свого житла буржуйку?

— У багатоквартирному будинку заборонено, це буде порушення правил пожежної безпеки. І якщо хтось із сусідів, побачивши буржуйку чи димар поза межами квартири, звернеться із заявою до поліції, ми маємо комісійно виїхати на місце і вжити відповідних заходів. Але, я думаю, мешканці багатоквартирних будинків у Рені усвідомлюють свої дії: буржуйка в багатоквартирному будинку – це неприпустимо.

-Чи можна встановлювати буржуйку у приватному будинку?

— Найкращий варіант, звичайно, твердопаливний котел, якщо встановлений з дотриманням усіх інструкцій до нього. Але якщо фінансові можливості скромніші, можна встановити і буржуйку.

Якщо все зроблено з дотриманням правил пожежної безпеки, то як економ-варіант використовувати буржуйку в приватному будинку можна. По-перше, вона має бути встановлена ​​на лист металу необхідних розмірів. По-друге, димар повинен бути виведений не просто назовні через отвір у стіні або вікно, а бути вище даху – це обов'язкова умова. Чому? У кожному будинку є козирок, зазвичай дерев'яний або з вагонки, і будь-яка іскра з димаря, якщо залетить під козирок, спричинить пожежу.

 

ГРУБКИ, ПІЧКИ

-Проводячи свого часу газифікацію, багато ренійців зберегли у своїх будинках пічки. Вони ними давно не користувалися і, очевидно, їх якось треба упорядкувати?

— Зрозуміло, піч повинна бути справною, не мати тріщин, прогалин та щілин.

Обов'язково перевірте стан димоходу, за потреби прочистіть його. Це стосується також всіх вентиляційних каналів. Перевірте, чи не облаштували за літо птахи гніздо на вашому венканалі чи димоході? Чи не потрапило до нього сміття?

Будь-які матеріали, пристрої, меблі встановлюйте від пічки за 1,5 метри. Не сушіть біля печі дрова, одяг та будь-які речі.

Не залишайте ні на хвилину без нагляду розтоплену піч, не дозволяйте дітям топити піч та не залишайте їх самих поруч із нею.

Ніколи не використовуйте горючі рідини для опалення печі.

 

ЕЛЕКТРОКАМІНИ

-До зими багато хто готує електрокаміни чи так звані «дуйки», інші електронагрівальні прилади. Але, як показує практика, часто причиною пожеж у будинках стає саме коротке замикання електропроводки.

— Так, в умовах коли подорожчав природний газ багато громадян використовують електропобутові прилади — каміни, електрокотли і так далі. І не надають значення тому, що може виникнути перенапруга в електромережі. Якщо у вашому будинку ввідна потужність електроенергії, припустимо, три кіловати, а ви включили електрокотел, бойлер, праску та інші прилади, які загалом споживають 5 кіловат, то що відбувається? Проводка починає поступово плавитися і виникне коротке замикання. У цьому випадку є велика ймовірність спалаху – це залежить від того, де відбудеться коротке замикання. Електрокаміни нерідко ставлять біля штор, м'яких меблів, підсушують над ними якісь речі: при короткому замиканні це на 99% гарантує займання.

Тому якщо ви плануєте обігрівати своє житло електрокамінами, в першу чергу зверніть увагу на те, яке у вас в будинку максимальне введення потужності — і в жодному разі не перевищуйте її!

Якщо говорити про електронагрівальні прилади, пам'ятайте:

— нагрівальні прилади можна встановлювати тільки на негорючі підставки,

— забороняється вмикати в одну розетку одночасно кілька приладів,

— забороняється залишати включені прилади без нагляду,

— необхідно стежити за щільністю контактів у місцях приєднання проводів до вилки, клем між собою тощо,

— забороняється користуватися саморобними нагрівальними приладами.

Ніколи не залишайте без нагляду дітей біля працюючого електрообігрівача або затопленої грубки — наслідки можуть бути непередбачуваними!

 

ГАЗОВИЙ КОТЕЛ

— Які поради щодо газових котлів?

— Всім, хто використовує для обігріву квартири чи будинку газові котли, перед початком опалювального сезону необхідно обов'язково перевірити вентиляційні канали та запросити спеціаліста газового господарства – провести профілактичне обслуговування вашого котла.

Антоніна БОНДАРЕВА

Понравилась статья? Поделитесь с друзьями!

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.