У шашистів із Котловини – помітний прогрес!

Чим корисні шашки для дітей, розповів кандидат у майстри спорту Володимир Алавацький.

10 грудня в Котловинському Центрі культури та дозвілля пройшов Міжнародний турнір з шашок.

— Це була дружня зустріч між збірною командою України, до якої увійшли гравці з села Котловина та Болградської територіальної громади, та гостей з АТО Гагаузія (Молдова), — повідомила на сторінці у Фейсбуку директор ЦКД Галина Булгар. — Гра пройшла у теплій атмосфері.

Гостями Котловини стали майстри та кандидати у майстри спорту з шашок з Комрата – чемпіони Молдови та Європи. Як і варто було очікувати, вони вибороли перше місце. Нашим шашистам дісталися в нагороду ще один чудовий досвід змагань та натхнення для подальших тренувань.

Після турніру ми взяли інтерв'ю у кандидата у майстри спорту з шашок, підприємця з Болградської громади Володимира Алавацького (на знімку зліва), який зазначив, що до Гагаузії, зокрема, у Комраті, звідки приїхали спортсмени, шашки є дуже популярним видом спорту: наші сусіди досягають значних успіхів на міжнародній арені.

-Володимире Івановичу, судячи з фотографій учасників турніру, шашки – вид спорту зрілих людей. Невже сучасна молодь не захоплюється цією грою?

— Якщо говорити про село , то тут шашки у молодіжному середовищі популярні завдяки такому ентузіасту, як Олександр Бондар. Він, учитель фізкультури, захоплений сам і захоплює дітей. І вони нас приємно здивували своїм прогресом! Пам'ятаю турнір, присвячений 200-річчю Болграда (відзначався 2021 року): рівень хлопців із Котловини тоді був аматорським, а сьогодні ми бачимо, що хлопці серйозно грають!

-Наскільки популярні шашки в нашому регіоні?

— Останнім часом ми проводимо регіональні турніри у Болграді та селі Криничне, у Татарбунарах, у селі Котловина Ренійської громади. До нас підтягнулися любителі шашок із Ізмаїла. Треба жити повноцінним життям, бути оптимістом та заряджати оптимізмом інших. Я вважаю, що зараз, у період військового положення, треба розвивати спорт. Не варто постійно «накручувати» себе та оточуючих інформацією про те, що й куди прилетіло: кожен має робити на своєму місці те, що він може.

-Шашки це тільки робота з тренером чи цю науку можна освоювати самостійно?

— Як і в будь-якому іншому виді спорту, заняття з тренером ефективніші. Але й самостійно також можна вчитися. Я, наприклад, завжди займався самостійно, використовуючи підручники, і таким чином у студентські роки став кандидатом у майстри спорту з шашок. Пізніше, як молодий фахівець, тренував школярів у Болграді. Мені навіть удалося в одній школі підготувати команду, яка виступала за Болградський район, обігруючи всі інші команди області. У мене був учень другого класу, котрий на змаганнях у Києві зіграв унічию з майстром спорту. І на тренерській ниві я теж готувався за книгами. Головне – любити те, що ти робиш.

-Зараз дуже багато захоплюючих ігор: вони яскраві, захоплюючі. А чим можуть захопити шашки?

— У шашках є своя краса, можуть бути цікаві комбінації. Пам'ятаю, читав інтерв'ю з Ігорем Коломойським, котрий захоплюється шахами. Він розповів журналісту, що в дитинстві батьки змушували його грати в шахи, які він спочатку просто ненавидів. Але батько сказав: «Виконай перший розряд — і можеш більше не грати». Коли цієї мети було досягнуто, майбутній олігарх вже не міг зупинитися! У шахах багато цікавих, гарних моментів. Будь-який вид спорту люблять за його красу. Мені подобається в шашках постійна інтрига: ось у тебе, здається, гарна позиція, але лише один неточний хід – і тебе розгромили. У шашках, як і в житті, треба бути дуже уважним у всіх ситуаціях. Потрібно бачити перспективу, продумувати кілька кроків уперед. А для життя такі навички – це вміння вибудовувати стосунки, передбачати дії інших людей. Для мене це все цікаво. Я думаю, для молоді шашки – це вид спорту, що розвиває, і дякую Олександру Бондарю за те, що він захоплює дітей. Причому не лише шашками, а й іншими видами спорту. Коли я дізнався про те, що вчитель фізкультури Котловинської школи та за сумісництвом спортінструктор цього року провів 30 різних заходів та змагань, я був просто вражений! Олександр моментально відгукується на всі ініціативи. Організація Міжнародного турніру з шашок у Котловині, що відбувся цього місяця – теж його заслуга: використовуючи свої знайомства, свій авторитет, зібрав людей, змагання пройшли на найвищому рівні. Громада має цінувати таких ентузіастів.

-Володимире Івановичу, зараз у шахи чи шашки можна грати і з комп'ютером, причому, підібрати необхідний рівень складності «суперника». Чим же залучають турніри, зустрічі тет-а-тет?

— Можливістю поспілкуватися, це зараз коштує дорого. Після турніру в Котловині ми мали час поспілкуватися з товаришами з Комрата, яким дуже сподобався теплий прийом, гостинність Котловини. А яку пишність представляє Котловінський Дім Культури! І з яким натхненням працює весь його персонал!

Гості з Комрату з жалем розповідали, що останнім часом між людьми втрачається теплота та дружність стосунків: усім важко жити, зокрема й у Молдові, багато хто озлоблений.

Побувавши в Котловині на міжнародному турнірі, я щиро порадувався за мешканців цього села: вони самі організували збирання коштів для купівлі генератора, тепер у них завжди в Будинку культури є Інтернет. Це приклад того, як люди можуть самі об'єднуватись та вирішувати питання, не чекаючи, коли про них подбає влада. Якщо ми хочемо жити добре, то маємо брати життя у свої руки.

Антоніна БОНДАРЬОВА

Понравилась статья? Поделитесь с друзьями!

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.