Читач запитує: чому «подешевшало» донорство?

Чи заготовляють у Ренійській лікарні кров для поранених бійців ЗСУ?

Нещодавно один з жителів Ренійської громади, донор зі стажем, вирішив здати кров для поранених бійців ЗСУ і прийшов у відділення переливання крові Ренійської міської лікарні.

Коли процедура залишилася позаду, донору було вручено талон на продукти харчування вартістю 40 гривень. Він здивувався: чому сума змінилася, адже раніше давали талон на 70 гривень.

— Я здаю кров не заради грошей, — наголосив наш земляк. — Але мене здивувало: чому зараз, у період широкомасштабної війни, коли заготівлі крові для поранених, на мою думку, необхідно значно збільшити, а держава повинна стимулювати цей процес, навпаки вартість продуктового набору для донора знижена з 70-ти до 40 гривень ?

Це питання ми переадресували генеральному директору Ренійської міської лікарні Олегу Бурлі.

— Ще 20 липня 2022 року вийшов Наказ Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження норм харчування та вартості однієї порції харчування для донорів – у день безкоштовної донації крові та/або компонентів крові», яким затверджено нові норми, – розповідає Олег Костянтинович. – 4 січня 2023 року я по суті продублював цей наказ, видавши наш внутрішній документ із такими самими нормативами.

Олег Костянтинович подав нормативи, які затвердило профільне міністерство. Згідно з правилами, донори, які безкоштовно здали кров або її компоненти, забезпечуються безкоштовним харчуванням. Перед здаванням крові донор повинен отримати 80 г печива (7,69 грн) і чай з цукром (2,95 грн). А після здачі крові поповнити свої сили 100 г шоколаду (31,05 грн), склянкою соку (7,9 грн) і випити 0,5 літра води (4,67 грн).

Усі витрати повинен брати на себе суб'єкт, який здійснює заготівлю, переробку, тестування та збереження крові. Тобто, у нашому випадку вищенаведені продукти оплачує Ренійська міська лікарня, яка отримує на це фінансування з місцевого бюджету. Талон можна отоварити в одному з кафе міста Рені.

Користуючись нагодою, ми поцікавилися, чи проводиться зараз планова заготівля крові містами та селами України? Чи має Ренійська лікарня з цього приводу планові показники?

— Ні, жодних планів до нас не доводять, – повідомив Бурля. — Донори здають кров у міру свого бажання. Вона заготовляється, як і у мирний час, для потреб пацієнтів нашої лікарні.

Олег Костянтинович пояснив, що сучасні методи лікування поранених дають можливість мінімального використання донорської крові та її компонентів – є відповідні препарати, що стимулюють організм для самостійного відновлення втраченої крові.

— Я думаю, що для всіх, хто вирішив здати кров для ЗСУ, гроші – не суть, адже донори керуються метою надати посильну допомогу тим, хто захищає Україну зі зброєю в руках, — сказав Олег Бурля.

Антоніна БОНДАРЕВА

Про те, які черги були у перші дні війни у пункті переливання крові Ренійської лікарні, нагадає репортаж на каналі «Новини Рені».

Понравилась статья? Поделитесь с друзьями!

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.