Виплату допомоги з безробіття скорочено до 90 днів

Анатолій Рошка — про зміни до законів про зайнятість.

На період військового стану в Україні тривалість виплати допомоги з безробіття скорочено до 90 календарних днів. Причому максимальний розмір допомоги не може перевищувати мінімальної заробітної плати.

Про нові «правила гри» у сфері безробіття та працевлаштування ми попросили розповісти директора Ренійської філії Одеського обласного центру зайнятості А.К. Рошка.

— Нові принципи призначення виплат, які почнуть діяти у мирний час, стимулюватимуть до довгострокового та легального працевлаштування, — зазначив Анатолій Костянтинович. – Оскільки тривалість отримання допомоги з безробіття варіюється від 180 календарних днів (за наявності страхового стажу до 3 років) до 360 календарних днів (за наявності страхового стажу понад 30 років),  Застрахованим особам розмір допомоги визначається у % до їх СЗП (доходу) залежно від страхового стажу: від 50% особам зі стажем до 3 років та до 80% зі стажем понад 30 років. Ці зміни, повторюся, почнуть діяти у мирний час.

-А поки що — лише 90 днів, і мінімалка. Анатолію Костянтиновичу, у період військового стану безробіття значно зросло, чого не скажеш про ринок праці. А якщо безробітний вирішив пошукати роботу за кордоном і виїхав – йому триватиме виплата допомоги з безробіття?

— Якщо зареєстрований у нас безробітний перебуває за кордоном понад 30 днів, то з 31 дня виплати йому припиняються.

-В останні роки в Україні на законодавчому рівні заохочувалося працевлаштування осіб з інвалідністю: для підприємств були встановлені норми працевлаштування осіб з обмеженими можливостями. Ті, хто їх не дотримувався, платили штрафи.

— На законодавчому рівні скасовано штрафи для роботодавців за недотримання квот із працевлаштування осіб з інвалідністю.

У той самий час роботодавці можуть користуватися матеріальними стимулами при  працевлаштуванні найуразливіших категорій населення ринку праці. Наприклад, якщо роботодавець за направленням Центру зайнятості працевлаштовує терміном не менше ніж на один рік осіб:

—   яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років,

— з інвалідністю до настання пенсійного віку,

— учасників бойових дій,

— осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць, то такий роботодавець протягом 6 місяців отримує компенсацію у розмірі 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної зарплати.

Також роботодавці так само заохочуються, якщо працевлаштовують молодь таких категорій:

— у віці до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців,

— у віці до 35 років – на перше робоче місце,

— звільнених із строкової військової чи альтернативної (невійськової) служби – на перше робоче місце після такого звільнення.

-Не секрет, що роботодавці в період військового положення зазнають значних економічних труднощів при прийомі працівників – це і виплата заробітної плати, і сплата податків.

— У цьому відношенні також запроваджено стимул для роботодавця. Якщо він працевлаштував особу, яка перебувала у статусі зареєстрованого безробітного понад 6 місяців, на строк не менше двох років, то такому роботодавцю компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, за який сплачено, але не більше подвійний розмір мінімального страхового внеску. Тривалість виплати такої компенсації складає 12 місяців.

-Не всі переселенці зі східних областей України можуть працевлаштуватися у Рені: серед них – металурги, шахтарі та інші. Як допоможе Служба зайнятості поміняти професію? Крім навчання робітникам професія в Одеському Центрі професійно-технічного освіти, про яку ми знаємо.

— З метою підвищення конкурентоспроможності на ринку праці розширено доступність програми з надання ваучерів на навчання, що дає змогу здобути додаткову професію, спеціальність. Тобто людина віком понад 45 років може сама вибрати зі списку акредитований навчальний заклад (список можна знайти на сайті Міністерства освіти України) та підписати контракт. Служба зайнятості компенсує певну суму навчання за контрактом. Якщо сумми ваучера мало, то суму, що залишилася, повинен платити самостійно.

Хочу наголосити, що право на отримання ваучера отримали нові категорії громадян:

— Особи, звільнені з військової служби, які брали участь в обороні країни від військової агресією РФ проти України;

— особи з інвалідністю за відсутності відповідної роботи, у тому числі ті громадяни, які отримали поранення, контузію, каліцтво чи захворювання внаслідок воєнних дій – бомбардувань, авіаударів тощо.

Ці особи та інші категорії громадян, зазначені у ст. 30 Закону про зайнятість населення, зможуть отримати ваучер на навчання шляхом:

  • перепідготовки по робітничій професії;
  • підготовки за спеціальністю для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра або магістра, отриманих з іншої спеціальності;
  • підготовки на наступному рівні освіти (крім третьої – освітньо-наукової/освітньо-творчої – рівня вищої освіти);
  • спеціалізації та підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями.

ДОВІДКА

Сфера зайнятості продовжує адаптуватись до нових викликів часу. 21.09.2022 р. було прийнято Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці» №2622 -IX. Ним суттєво оновлюється зміст положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533 та Закону України «Про зайнятість населення» № 5067. Закон № 2622-IX набрав чинності з 29.10.2022 р., крім положень, зазначених у пункті 1 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2622-IX.

Антоніна БОНДАРЕВА

Понравилась статья? Поделитесь с друзьями!

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.