Депутати з'ясували, що треба зробити, щоб вона не стала філією Саф'янівської лікарні.
Декілька тижнів тому у Рені побувала керівник департаменту охорони здоров'я Одеської ОДА Наталія Одарій-Захар'єва, яка на зустрічі з медиками Ренійської громади озвучила пропозицію приєднати Ренійську лікарню у статусі філії до Сафіянівської лікарні.
Це викликало великий резонанс: невже Ренійська громада не матиме своєї лікарні?
Суть третього етапу реформи
Для того, щоб розібратися в ситуації та зрозуміти, як можна уникнути такого небажаного сценарію, необхідно вникнути в суть третього етапу медичної реформи, який стартував цього року.
Як пояснив генеральний директор Ренійської міської лікарні Олег Бурля, згідно із законодавством (ЗУ №2347-9), вся територія України буде поділена на шпитальні округи. Одна область – один округ. У свою чергу шпитальні округи будуть поділені на менші території обслуговування – шпитальні кластери.
Мережа медустанов у госпітальних округах складатиметься з лікарень трьох типів:
Надкластерні. Це багатопрофільний лікувальний заклад, який має ресурси та технології, орієнтовані на надання медичної допомоги при найскладніших та/або рідкісних захворюваннях. Вони можуть працювати за такими напрямками, як онкологічний, кардіологічний, психіатричний, фтизіопульмонологічний, інфекційний, перинатальний.
На Одещині надкластерна лікарня буде розташована в Одесі.
Кластерні. Це багатопрофільні лікарні, де надаються медична та реабілітаційна допомога при найпоширеніших захворюваннях та станах за напрямками: акушерство та гінекологія (II рівень перинатальної допомоги), алергологія, анестезіологія (інтенсивна терапія в невідкладних станах), дерматовенерологія, ендокринологія, кардіологія, неврологія, нейрохірургія, отоларингологія, педіатрія, реабілітація, терапія, ортопедія та травматологія, урологія, хірургія, офталь.
Кластерні заклади охорони здоров'я мають обслуговувати щонайменше 120 тисяч осіб, тому найближча до мешканців Ренійської громади кластерна лікарня буде розташована в Ізмаїлі.
Загальні лікарні. Вони розраховані на обслуговування від 40 тисяч осіб. У таких лікарнях можуть надавати допомогу за базовими напрямами – анестезіологія, неврологія, інфекційні хвороби, ортопедія та травматологія, терапія, хірургія. Серед умов статусу – географічна доступність для пацієнтів (не більше 60 кілометрів) та своєчасність прибуття до загального закладу охорони здоров'я протягом не більше 60 хвилин за наявності доріг із твердим покриттям.
Чи може Ренійська лікарня бути лікарнею загального типу?
Депутати вважають, що за чисельністю населення Ренійська громада може претендувати на лікарню загального типу, оскільки тут проживає 36 117 осіб (за даними на 2015 рік), плюс офіційно зареєстровано понад 4 тисячі переселенців і тимчасово перебувають на нашій території до 2 тисяч водіїв-дальнобійників.
Враховуючи складну ситуацію на дорогах, неможливо забезпечити доставку до Саф'янівської лікарні за 60 хвилин, особливо мешканців міста Рені, сіл Долинське, Лиманське, Котловини.
Як запевнили секретар Ренійської міської ради Оксана Єфименко та депутат Ізмаїльської районної ради Алет Усамова, голова Ізмаїльської райради та голова Ізмаїльської райдержадміністрації також висловилися за збереження Ренійської лікарні у статусі спільної лікарні.
Не вистачає коштів на зарплату
Однак мало відстояти статус – лікарня має отримувати достатнє фінансування. Поки що з цим справи погано. Виступаючи на сесії Ренійської міської ради, Олег Бурля повідомив, що не вистачає коштів на виплату заробітної плати.
Лікарні необхідно стабілізувати фінансову ситуацію, для чого потрібно:
— оптимізувати існуючу мережу;
— придбати додаткове діагностичне та медичне обладнання для розширення спектру послуг населенню та підвищення його якості;
— залучити кваліфіковані кадри.
Кошти до бюджету Ренійської лікарні можуть надходити від Національної служби здоров'я України за надання послуг, визначених медичними гарантіями, та як оплату від пацієнтів за інші послуги (тарифи Ренійської лікарні тут).
В обох випадках лікар повинен показати результат своєї праці – кожен пролікований випадок.
Оптимізація почалася
Як сказав О. Бурля, треба позбавлятися старих підходів до пацієнтів, не можна, щоб лікарі відсиджували свій робочий час, визначений ставкою.
— Погляньте, після двох годин дня у поліклініці вже пацієнтів немає, а лікар ображається, що його позбавляють чверті ставки, – сказав на сесії Олег Бурля.
Як розповів гендиректор депутатам, протягом першого кварталу 2023 року вже проведено оптимізацію та скорочено 12,5 штатних одиниць (загалом у лікарні зараз 256,25 штатних одиниць).
У травні планується оптимізувати штатну чисельність поліклінічного відділення та інших посад у лікарні, що призведе до економії коштів – близько 6 млн. грн. на рік.
У зв'язку з придбанням нового медобладнання планується отримати дохід від надання медичних послуг у розмірі 2 млн. грн. на рік.
Також планується отримати пакет «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах», що дасть змогу залучити до бюджету лікарні ще 6 млн грн.
Реалізація цих та інших планів дозволить вирівняти фінансову ситуацію Ренійської лікарні.
Завдання – повернути ренійців до ренійських медиків
Не секрет, що останніми роками частина жителів Ренійської громади «протоптали доріжку» до Ізмаїла, де отримують медичні послуги. Депутати Ренійської міськради, виступаючи на сесії, наголосили, що необхідно зробити все можливе, щоб ренійці лікувалися у Ренійській лікарні.
– Усі ці роки, на жаль, наших пацієнтів на себе перетягував Ізмаїл, Одеса, – каже Олег Бурля. — Це при тому, що у нас, у нашій громаді, дуже класні фахівці в усіх напрямках мережі закладів загального профілю медицини, що формується. Наразі, завдяки підтримці керівництва ОТГ та депутатського корпусу, з'явилися можливості у придбанні найсучаснішого обладнання, завдяки якому можна створити комфорт у наданні медичних послуг нашому населенню. Якщо раніше пацієнти були змушені витрачати весь день на дорогу до Ізмаїла, про Одесу вже не говорю, застрягати у пробках на виїзді з міста, нервувати, то зараз люди забудуть про ці незручності. Це тільки «перша ластівка», перезавантаження починається! Намагаємося зробити нашу медустанову автономною, відповідною європейським стандартам. Хочу звернутися до всіх мешканців нашої громади та тимчасово переміщених осіб: для введення в експлуатацію нової апаратури знадобиться час, тож прохання запастись терпінням. Інформація про введення в експлуатацію обладнання відображатиметься у ЗМІ.
Яку позицію займають депутати та що збираються зробити для збереження Ренійської лікарні у статусі спільної – у репортажі на каналі «Новини Рені».
Антоніна БОНДАРЕВА
Понравилась статья? Поделитесь с друзьями!