«Виноградар» розпочав обрізання виноградників у грудні, — Ахмед Усамов

Сьогодні у мешканців Бессарабії – Трифон Зарізан, покровитель виноградарів. 

  Щороку 14 лютого виноградарі півдня Одещини вшановують свого покровителя — Святого Тріфона. Цього дня проводять перше символічне обрізання виноградної лози, відкриваючи новий сезон весняно-польових робіт.

Як працює Ренійський винзавод?

Однак великі товаровиробники, такі як ПрАТ «Виноградар», у якого 380 гектарів виноградників, не чекають 14 лютого: новий сезон польових робіт вони починають раніше – щоб встигнути провести цей дуже відповідальний етап до настання тепла. Про це розповів сьогодні у невеликому інтерв'ю директор підприємства Ахмед Усамов.

— Ми розпочали обрізання виноградників ще у грудні, – повідомив директор ПрАТ «Виноградар» Ахмед Усамов. – Роботи зараз тривають.

-Ахмед Алійович, коли розпочалася широкомасштабна війна на території України, ви дуже переживали: чи є сенс вкладати кошти в обробку виноградників? Адже ніхто не знав, як піде реалізація вина. Як же минув 2022 рік?

— У 2022 році реалізація виноматеріалів пройшла добре, навіть краще, ніж у 2021 році. Тому цього сезону ми вже почуваємося більш впевнено, працюємо спокійно.

-Як відомо, постачання отрутохімікатів для обробки виноградників здійснювалося з-за кордону. На початку військових дій фірми, які цим займалися, згорнули свою діяльність…

— Потім все налагодилося. Ціни, щоправда, були вищими, але постачання здійснювалися. Все, що нам потрібно було для обробки виноградників, ми змогли придбати. Нині ситуація аналогічна.

Чи буде в Рені свято Трифон Зарізаний?

Свято обрізки виноградної лози відоме з давніх-давен і прийшло в Придунав'є разом з болгарами-колоністами, що оселилися в Бессарабії два століття тому.

Щорічно у Рені обласний Центр національних культур у місті Рені проводив це свято. Зазвичай його учасників гостинно приймали керівник ПрАТ «Виноградар» Ахмед Усамов та його колектив.

Однак цього року через широкомасштабну війну культпрацівники вирішили змінити формат свята. Як повідомила директор ОЦНК Марина Мунтян, колектив його проведе, але у вузькому колі, на приватному обійсті.

Як святкують наші сусіди?

Тим часом наші сусіди – жителі Болграда, попри все, свято проводять у досить широкому масштабі та продовжують його пропагувати.

Як розповіла директор туристичного інформаційного центру «Болград» при Болградській міськраді Юлія Димитрова, цього року 18 лютого у місті Болград буде організовано фестиваль болгарського національного свята «Трифон Зарізан» у форматі туру вихідного дня. Цільова аудиторія – мешканці інших регіонів України, які через військові дії тимчасово переїхали до Одеської області. Мета Болградської міськради – познайомити гостей Українського Придунав'я із яскравою національною традицією. Для гостей розроблено програму на 5-6 годин.

Свято розпочнеться об 11:00 у селі Залізничне, що неподалік Болграда, де біля Будинку культури встановлено пам'ятник Трифону Зарезану. Тут гості побачать ходу Трифонів, обрання Царя Трифона та обряд обрізання та освячення виноградників. У селі Залізничне гості завітають також до етнографічного музею «Бащина К'ща», побувають на ярмарку болгарських традиційних спецій, солінь, напоїв.

Друга частина свята триватиме у Болграді, на подвір'ї ресторану національної домашньої кухні «Саган», де звучатимуть національна музика та пісні. Танцювальний колектив «Бессарабія» дасть майстер-клас з безсарабського хоро.

На гостей свята «Трифон Зарізан» чекає святковий стіл, на якому будуть представлені страви національної кухні. Це бессарабська скара (запечені м'ясо та овочі), мамалига зі шкварками, труха (соління), міліна та інші. Зрозуміло, можна буде скуштувати безсарабські вина. Вважається так: чим більше вина гості скуштують цього дня, ти більше його буде в новому році.

Вартість такого туру для одного гостя – 1050 грн.

Як бачимо, наші сусіди вміють поставити національні традиції на «комерційні рейки» та продовжують продавати свій туристичний потенціал.

Як у 2022 році на базі Ренійського винзаводу винороби-аматори відзначали свято Трифона Зарізана – у репортажі на каналі «Новини Рені».

Антоніна БОНДАРЕВА

Понравилась статья? Поделитесь с друзьями!

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.